Mitől leszünk sikeresek?
Vállalkozásunk sikere egyrészt környezetünkön, de főleg rajtunk, vezetőkön múlik. Hosszú távra és rövidtávra vonatkozó döntéseink meghatározóak. Döntéseinket a múltra és jelenre vonatkozó ismereteink és jövőre vonatkozó elképzeléseink alapján hozzuk. Ezek mind adatokon és információkon alapulnak.
![]() |
Már az őskorban is dokumentálták az értékek alakulását lásd rovásírás, csomók, cserépégetések.
![]() |
Számítástechnikán alapuló informatikai eszközök használata ma már elkerülhetetlen. Ennek mértéke függ a vállalkozás nagyságától. Kezdetben egy táblázatkezelő (Excel) használata. Ennek előnye, hogy egy rendszerben találjuk meg az adatbázis, az alkalmazás-felület (frontend) és vezetői információ kezelés lehetőségét.
![]() |
Kis és közepes vállalkozás (KKV) estében már szükségesség válik a munkamegosztás, amely együtt jár az informatikai eszközök használatának megosztásával is. Ez lehet helyi (lokális) vagy Web-es (internetes) hálózaton keresztül. Ekkor már szükségesség válik egy vállalatirányítási rendszer (ERP, VIR) használata. Itt szétválik az adatbázis, az alkalmazási felület és a vezetői információs rendszer (VIR, EIS).
![]() |
Nagy és nemzetközi vállalkozásoknál, intézményeknél már olyan szerteágazó a tulajdonosi, vezetési és hatósági információ igény, hogy szükséges egy külön kontrolling, döntést végző csapat. Ezek információ igényét egy üzleti intelligencia rendszer (BI) tudja csak kiszolgálni.
![]() |
Feldatunk elvégzéséhez feltétlenül szükségünk van képzett szakemberekre, akik ismereteiket oktatáson szerzik meg. Vállalat méterétől függően szükségünk lehet tanácsadókra és projektvezetőkre.
Ma már rendelkezésre állnak a szükséges eszközök viszonylag elérhető áron. Még is számos problémával találkozunk az eszközök kiválasztása, bevezetése és használata során. Ennek egyik legnagyobb oka a harmónia megteremtése és a megfelelő kommunikáció hiánya. Mindig arra törekedjünk, hogy a számunkra legmegfelelőbb eszközökkel dolgozzunk, és az eszközök biztosítsák az aktuális és közel jövőben szükséges információk ellátását. Gondoljunk az EU kapcsán szükséges több devizanem használatára.
Legfontosabb hármas: a rendszer megfelelő adatbázis kezelővel működjön, az alaprendszer biztosítsa a gyors és ellenőrzött adatbevitelt, kontrolling funkciója részletes és összesített információt nyújtson kellő vizualizációval.
Mind ezekhez kaphatnak segítséget. További információkat találnak WEB oldalamon: http://www.halasi.eu vagy érdeklődni lehet E-mail: info@halasi.eu és Mob: +36-20-445-0597-on
Halasy Gyula c. egyetemi docens©