Az űrlap (form) segítségével adatokat továbbíthatunk. Az űrlap kitöltése önmagában nem elegendő, az adott szerveren egy programnak (többnyire cgi-scriptnek) kell kezelnie a kitöltött űrlapot. Ezen ok miatt mi csak azzal foglalkozunk, hogyan lehet kitölteni egy űrlapot, használni valaki csak akkor tudja, ha gépének rendszergazdájával konzultál.
Az űrlapot a <form> </form> jelek közé kell tennünk. Elsőként tisztáznunk kell a módszert (method), ahogy a szerver kezeli az űrlapot. A POST (postázás a leggyakoribb), az ACTION (akció) azt a programot jelzi, amelyik az űrlapot fogja feldolgozi. A probléma az szokott lenni, hogy ilyen programok elhelyezésére legtöbb helyen csak a rendszergazda jogosult. Ezen két szerverspecifikus dologgal bővebben nem foglalkozunk, helyette sorra vesszük a szerverfüggetlen lehetőségeket. Először az egyszerű adatbeviteli mezőt tanulmányozzuk; ezt az <input> </input> jelek közé helyezzük. Meg kell adnunk a nevét (name), méretét (size).
<form> <FORM METHOD="POST" ACTION="script.cgi"> Adat: <input name="elso" size="20"> </form> |
Melynek eredménye:
A mező típusát (type) is beállíthatjuk a jelszó (password) típisúnál a bevitt adat helyett csak csillagok jelennek meg.
<form> <FORM METHOD="POST" ACTION="script.cgi"> Jelszó: <input type=password name="elso" size="20"> </form> |
Gépeljünk be valamit, és láthatjuk, hogy valóban csillagok jelennek meg:
Ha hosszabb szöveget szeretnénk bevinni, akkor az input helyett a <textarea> </textarea> parancsot kell használnuk tisztázva a sorok (rows) és oszlopok (cols=column) számát.
<form> <FORM METHOD="POST" ACTION="script.cgi"> Vélemény: <textarea name="elso" rows=5 cols="20"> </textarea> </form> |
Példánk 5 sor és 20 oszlop méretű szövegterületet állít elő.